Dümmel R050.5-10/CBN
Ultramini boring insert
EAN-code: R050.5-10/CBN-duemmel
Boring and profiling, for hard machining
D min. 1,0 - 6,8 mm
Description Symbol Value
Secondary material
K
Primary material
H
Minimum diameter
Ø D min.
5 mm
Radius
R
0,15 mm
Length
L1
10 mm
Max. depth of cut
t max.
0,5 mm
Dimension
f
1,9 mm
Dimension
a
4,4 mm
Length
L
26,5 mm
Mounting diameter
Ø d h6
5 mm