Walter Tools F2482TMS-4.03
Solid carbide HSC reamers
EAN-code: 4031132348551
D-reaming-blind-hole-Icon
D-Drallw-gerade-Icon D-IK-Reiben-axial-Icon D-Tol-H7-Icon
Tolerance for 1/100 size: +0.004 mm
P
M
K
N
S
H
O
Checking availability
Description Symbol Value
Cutting diameter
Dc
4,03 mm
Connection diameter
d1
6
Cutting diameter
d3
3,5 mm
Cutting edge length
Lc
12 mm
Shank length
l5
36 mm
Usable length
l3
34 mm
Overall length
l1
75 mm