Dümmel L004M0079-20/AL41F
Ultramini groove turning insert
EAN-code: L004M0079-20/AL41F-duemmel
Grooving with corner radius
D min. 4,0 mm
depth of groove t max. 0,8 mm
Description
The Dümmel Ultramini tool-line is a must for turning smallest bores.
Of course the complete Ultramini program is available on stock.
Ø D min.
4 mm
Width
b
0,79 mm
Tolerance
Tol.
b +0,05
Radius
R
0,1 mm
Length
L1
30 mm
Max. depth of cut
t max.
0,8 mm
Dimension
f
1,5 mm
Dimension
a
3,5 mm
Length
L
34 mm
Mounting diameter
Ø d h6
4 mm