Dümmel R016.0300-20/PD2F
Ultramini grooving insert
EAN-code: R016.0300-20/PD2F-duemmel
Face grooving with corner radius and douple internal cooling
D min. 12 mm
depth of groove t max. 20 mm
width of groove up to 4,0 mm
Description
The Dümmel Ultramini tool-line is a must for turning smallest bores.
Of course the complete Ultramini program is available on stock.
Video
Technical details
Description Symbol Value
Primary material
P
Minimum diameter
Ø D min.
16 mm
Width
b
3 mm
Tolerance
Tol.
b +0,05
Radius
R
0,2 mm
Max. depth of cut
t max.
20 mm
Dimension
a
5,5 mm
Length
L
40 mm
Mounting diameter
Ø d h6
8 mm