Dümmel R015M1515-10/AL41F
Ultramini grooving insert
EAN-code: R015M1515-10/AL41F-duemmel
Face grooving with corner radius
D min. 8,0 mm
depth of groove t max. 30 mm
width of groove up to 3,0 mm
Description
The Dümmel Ultramini tool-line is a must for turning smallest bores.
Of course the complete Ultramini program is available on stock.
Ø D min.
8 mm
Width
b
1,5 mm
Tolerance
Tol.
b +0,05
Radius
R
0,1 mm
Max. depth of cut
t max.
10 mm
Dimension
a
5,9 mm
Length
L
26 mm
Mounting diameter
Ø d h6
7 mm