Dümmel R020.0400-35/PD2F
Ultramini grooving insert
EAN-code: R020.0400-35/PD2F-duemmel
Face grooving with corner radius and douple internal cooling
D min. 20 mm
depth of groove t max. 40 mm
width of groove up to 5,0 mm
Video
Technical details
Description Symbol Value
Primary material
P
Minimum diameter
Ø D min.
20 mm
Width
b
4 mm
R
0,2 mm
Max. depth of cut
t max.
35 mm
Dimension
a
6 mm
Length
L
55 mm
Mounting diameter
Ø d h6
8 mm