Dümmel R020.0500-25/AL41F
Ultramini grooving insert
EAN-code: R020.0500-25/AL41F-duemmel
Face grooving with corner radius and douple internal cooling
D min. 20 mm
depth of groove t max. 40 mm
width of groove up to 5,0 mm
Ø D min.
20 mm
Width
b
5 mm
R
0,2 mm
Max. depth of cut
t max.
25 mm
Dimension
a
6,5 mm
Length
L
45 mm
Mounting diameter
Ø d h6
8 mm