Dümmel R050.20.2-5/AL41F
Ultramini boring insert 20°/20°
EAN-code: R050.20.2-5/AL41F-duemmel
Boring and profiling with geometry 20° / 20°
D min. 2,0 - 5,0 mm
Description
The Dümmel Ultramini tool-line is a must for turning smallest bores.
Of course the complete Ultramini program is available on stock.
Ø D min.
2 mm
Radius
R
0,05 mm
Length
L1
5 mm
Max. depth of cut
t max.
0,1 mm
Dimension
f
- mm
Dimension
a
1,7 mm
Length
L
19 mm
Mounting diameter
Ø d h6
4 mm