Dümmel R050.20.3-10/XC2A
Ultramini boring insert 20°/20°
EAN-code: R050.20.3-10/XC2A-duemmel
Boring and profiling with geometry 20° / 20°
D min. 2,0 - 5,0 mm
Video
Technical details
Description Symbol Value
Primary material
H
Minimum diameter
Ø D min.
2,8 mm
Radius
R
0,1 mm
Length
L1
10 mm
Max. depth of cut
t max.
0,2 mm
Dimension
f
0,6 mm
Dimension
a
2,6 mm
Length
L
24 mm
Mounting diameter
Ø d h6
4 mm