Dümmel R050.2-15/CBN
Ultramini boring insert
EAN-code: R050.2-15/CBN-duemmel
Boring and profiling, for hard machining
D min. 1,0 - 6,8 mm
Video
Technical details
Description Symbol Value
Secondary material
K
Primary material
H
Minimum diameter
Ø D min.
2 mm
Radius
R
0,1 mm
Length
L1
15 mm
Max. depth of cut
t max.
0,1 mm
Dimension
f
0,6 mm
Dimension
a
1,75 mm
Length
L
30,5 mm
Mounting diameter
Ø d h6
4 mm