Dümmel L050.2-10/AL41F
Ultramini boring insert
EAN-code: L050.2-10/AL41F-duemmel
Boring and profiling
D min. 0,2 - 9,8 mm
Description
The Dümmel Ultramini tool-line is a must for turning smallest bores.
Of course the complete Ultramini program is available on stock.
Ø D min.
2 mm
Radius
R
0,05 mm
Length
L1
10 mm
Max. depth of cut
t max.
0,1 mm
Dimension
f
-0,3 mm
Dimension
a
1,7 mm
Length
L
24 mm
Mounting diameter
Ø d h6
4 mm