Dümmel L050.3-10/AL41F
Ultramini boring insert
EAN-code: L050.3-10/AL41F-duemmel
Boring and profiling
D min. 0,2 - 9,8 mm
Description
The Dümmel Ultramini tool-line is a must for turning smallest bores.
Of course the complete Ultramini program is available on stock.
Ø D min.
2,8 mm
Radius
R
0,1 mm
Length
L1
10 mm
Max. depth of cut
t max.
0,2 mm
Dimension
f
0,6 mm
Dimension
a
2,6 mm
Length
L
24 mm
Mounting diameter
Ø d h6
4 mm