Dümmel L060.7-20/AL41F
Ultramini chamfering insert
EAN-code: L060.7-20/AL41F-duemmel
Boring and chamfering
D min. 3,0 - 6,8 mm
Description
The Dümmel Ultramini tool-line is a must for turning smallest bores.
Of course the complete Ultramini program is available on stock.
Ø D min.
6,8 mm
Measure
E
1 mm
Radius
R
0,2 mm
Length
L1
30 mm
Max. depth of cut
t max.
0,7 mm
Dimension
f
2,8 mm
Dimension
a
6,3 mm
Length
L
35 mm
Mounting diameter
Ø d h6
7 mm