Dümmel L070.4-16/K10F
Ultramini chamfering insert
EAN-code: L070.4-16/K10F-duemmel
PreGrooving and chamfering
D min. 4,0 - 6,0 mm
Video
Technical details
Description Symbol Value
Primary material
N
Minimum diameter
Ø D min.
4 mm
Width
b
1 mm
Length
L1
16 mm
Max. depth of cut
t max.
0,8 mm
Dimension
t1
0,2 mm
Dimension
f
1,5 mm
a
3,5 mm
Length
L
30 mm
Mounting diameter
Ø d h6
4 mm