Dümmel L070.6-42/CN45F
Ultramini chamfering insert
EAN-code: L070.6-42/CN45F-duemmel
PreGrooving and chamfering
D min. 4,0 - 6,0 mm
Video
Technical details
Description Symbol Value
Secondary material
K
Primary material
P
Minimum diameter
Ø D min.
6 mm
Width
b
1 mm
Length
L1
42 mm
Max. depth of cut
t max.
1 mm
Dimension
t1
0,2 mm
Dimension
f
2,3 mm
a
5,3 mm
Length
L
57 mm
Mounting diameter
Ø d h6
6 mm