Dümmel L51PM1008-20/P04C
Ultramini Performanceline groove turning insert
EAN-code: L51PM1008-20/P04C-duemmel
Face grooving with corner radius and through coolant
D min. 5,0 mm
depth of groove t max. 4,0 mm
width of groove up to 2,0 mm
Description
Ultramini Performanceline
grooving with through coolant
Ø D min.
5 mm
Width
b
1 mm
Tolerance
Tol.
b +0,05
Radius
R
0,05 mm
Length
L1
30 mm
Max. depth of cut
t max.
2 mm
Dimension
a
4,3 mm
Length
L
35 mm
Mounting diameter
Ø d h6
5 mm