Dümmel R520.0060-15/K10F
Ultramini chamfering insert
EAN-code: R520.0060-15/K10F-duemmel
Chamfering
D min. 1,0 mm
depth of groove t max. 4,0 mm
Description
The Dümmel Ultramini tool-line is a must for turning smallest bores.
Of course the complete Ultramini program is available on stock.
Video
Technical details
Description Symbol Value
Primary material
N
Minimum diameter
Ø D min.
1 mm
Radius
R
0,2 mm
Max. depth of cut
t max.
4 mm
Angle
α
60 °
Dimension
f
1,5 mm
Length
L
30 mm
Mounting diameter
Ø d h6
5 mm