Dümmel L1P5.0205-15/P04C
Ultramini Performline threading insert – full profile, ISO metric 60°
EAN-code: L1P5.0205-15/P04C-duemmel
Metric ISO-thread, full profile, internal with through coolant
D min. 2,4 - 7,0 mm
pitch P = 0,5 - 1,5
Description
The Dümmel Ultramini tool-line is a must for turning smallest bores.
Of course the complete Ultramini program is available on stock.
Ø D min.
5 mm
Pitch
P
0,5 mm
Thread
M
Width
b
0,06 mm
Length
L1
15 mm
Measure
H1
0,27 mm
Measure
E
0,35 mm
Dimension
f
1,9 mm
Dimension
a
5 mm
Length
L
30 mm
Mounting diameter
Ø d h6
5 mm