Dümmel L006.NP27-15/AL41F
Ultramini threading insert – partial profile, NPT 60°
EAN-code: L006.NP27-15/AL41F-duemmel
NPT thread, partial profile, internal
D min. 6,0 mm
Description
The Dümmel Ultramini tool-line is a must for turning smallest bores.
Of course the complete Ultramini program is available on stock.
Ø D min.
6 mm
Pitch
P
27 "
Width
b
0,06 mm
Length
L1
15 mm
Measure
t
1 mm
Measure
E
0,8 mm
Dimension
f
2,3 mm
Dimension
a
5,3 mm
Length
L
30 mm
Mounting diameter
Ø d h6
6 mm