Dümmel RP06.NP18-15/P04C
Ultramini Performline threading insert – partial profile, NPT 60°
EAN-code: RP06.NP18-15/P04C-duemmel
NPT thread, partial profile, internal with through coolant
D min. 6,0 mm
Description
The Dümmel Ultramini tool-line is a must for turning smallest bores.
Of course the complete Ultramini program is available on stock.
Ø D min.
6 mm
Pitch
P
18 "
Width
b
0,09 mm
Length
L1
15 mm
Measure
t
1,35 mm
Measure
E
1 mm
Dimension
f
2,3 mm
Dimension
a
5,3 mm
Length
L
30 mm
Mounting diameter
Ø d h6
6 mm