Dümmel LP06M0100-10/K10F
Ultramini Performanceline groove turning insert
EAN-code: LP06M0100-10/K10F-duemmel
Grooving with corner radius and through coolant
D min. 6,0 mm
depth of groove t max. 1,8 mm
Description
Ultramini Performanceline
grooving with through coolant
Video
Technical details
Description Symbol Value
Primary material
N
Minimum diameter
Ø D min.
6 mm
Width
b
1 mm
Tolerance
Tol.
b +0,05
Radius
R
0,1 mm
Length
L1
10 mm
Max. depth of cut
t max.
1,8 mm
Dimension
f
2,3 mm
Dimension
a
5,3 mm
Length
L
25 mm
Mounting diameter
Ø d h6
6 mm