Dümmel R004M0100-16/XC2A
Ultramini groove turning insert
EAN-code: R004M0100-16/XC2A-duemmel
Grooving with corner radius
D min. 4,0 mm
depth of groove t max. 0,8 mm
Video
Technical details
Description Symbol Value
Primary material
H
Minimum diameter
Ø D min.
4 mm
Width
b
1 mm
R
0,1 mm
Length
L1
16 mm
Max. depth of cut
t max.
0,8 mm
Dimension
f
1,5 mm
Dimension
a
3,5 mm
Length
L
30 mm
Mounting diameter
Ø d h6
4 mm