Dümmel R016.0400-20/PD2F
Ultramini grooving insert
EAN-code: R016.0400-20/PD2F-duemmel
Face grooving with corner radius and douple internal cooling
D min. 12 mm
depth of groove t max. 20 mm
width of groove up to 4,0 mm
Ø D min.
16 mm
Width
b
4 mm
R
0,2 mm
Max. depth of cut
t max.
20 mm
Dimension
a
6 mm
Length
L
40 mm
Mounting diameter
Ø d h6
8 mm