Dümmel R050.15-10/CBN
Ultramini boring insert
EAN-code: R050.15-10/CBN-duemmel
Boring and profiling, for hard machining
D min. 1,0 - 6,8 mm
Description
The Dümmel Ultramini tool-line is a must for turning smallest bores.
Of course the complete Ultramini program is available on stock.
Video
Technical details
Description Symbol Value
Secondary material
K
Primary material
H
Minimum diameter
Ø D min.
1,5 mm
Radius
R
0,1 mm
Length
L1
10 mm
Max. depth of cut
t max.
0,1 mm
Dimension
f
0,6 mm
Dimension
a
1,25 mm
Length
L
25,5 mm
Mounting diameter
Ø d h6
4 mm