Dümmel R1P6.0510-15/P04C
Ultramini Performline threading insert – full profile, ISO metric 60°
EAN-code: R1P6.0510-15/P04C-duemmel
Metric ISO-thread, full profile, internal with through coolant
D min. 2,4 - 7,0 mm
pitch P = 0,5 - 1,5
Description
The Dümmel Ultramini tool-line is a must for turning smallest bores.
Of course the complete Ultramini program is available on stock.
Ø D min.
6 mm
Pitch
P
1 mm
Thread
M
Width
b
0,12 mm
Length
L1
15 mm
Measure
H1
0,54 mm
Measure
E
0,55 mm
Dimension
f
2,3 mm
Dimension
a
5,3 mm
Length
L
30 mm
Mounting diameter
Ø d h6
6 mm